Škofja Loka je mistično srednjeveško mesto Unescove žive dediščine. Skupaj s Selško in Poljansko dolino je slikovito srednjeveško prizorišče Škofjeloškega pasijona, ki se bo na ulice in trge mesta ponovno vrnil leta 2026.
Staro mestno jedro Škofje Loke je kot živa slika. Iz pozabljenega in današnjega časa. Na srednjeveških ulicah je toliko dobrih zgodb, romantičnih pogledov in rokodelskih skrivnosti, da bodo vtisi ostali še lep čas.
Tradicija rokodelstva je namreč na Škofjeloškem izjemno bogata. Rokodelstvo je bilo od nekdaj razvito tako na podeželju kot v mestih, kjer so večinoma živeli trgovci in obrtniki. Od srede 15. stoletja je škofjeloško območje na gospodarskem, kulturnem in socialnem področju življenja močno zaznamovalo cehovstvo. Rokodelstvo in obrt sta pripomogla k temu, da je Škofja Loka že v srednjem veku postala upravno in obrtniško-trgovsko središče vsega loškega ozemlja, hkrati pa eno od najrazvitejših mest v slovenskem prostoru.
Danes vez med bogato rokodelsko preteklostjo in ustvarjalno sedanjostjo predstavlja Rokodelski center DUO Škofja Loka, katerega poslanstvo so predvsem ohranjanje bogate rokodelske tradicije na Gorenjskem, prenos rokodelskih znanj in njihova nadgradnja, pisana na kožo sodobnemu načinu življenja.
V povsem novem umetniškem ateljeju na Spodnjem trgu smo obiskali mojstrico rokodelko, članico Rokodelskega centra DUO Škofja Loka, Uršulo Oitzl Magister.
Pot je Evo nato vodila do Dvorca Visoko v Poljanski dolini. Kmečki dvorec iz 17. stoletja leži v objemu okoliških gričev in gozdov nedaleč od Poljanske Sore. V njem si je mogoče ogledati stalno razstavo 'Visoška domačija pripoveduje' ter spomenik in grobnico pisatelja Ivana Tavčarja. Znotraj dvorca deluje tudi lično opremljena kavarna z letnim vrtom. Na voljo pa vam je tudi pestra ponudba domačih produktov blagovne znamke Babica&dedek.
Eva nas je povabila na prvo naravno travnato teniško igrišče v Sloveniji, katerega je dal urediti sam dr. Ivan Tavčar leta 1897. Teniško igrišče je eno izmed dveh naravnih travnatih igrišč v Sloveniji, igra na naravni travnati podlagi pa je za tenisače zagotovo posebna izkušnja.
Lepa res lepa je Selška dolina…. , govori že ponarodela pesem Fantov s Praprotna
Na koncu doline leži Sorica, po mnenju mnogih ena najlepših gorskih vasi v Sloveniji, ki v sebi skriva že skoraj pozabljeno zanimivo večstoletno zgodovino tirolskih prednikov, arhitekturne posebnosti, prijazne ljudi, pestro naravno in kulturno dediščino, edinstven narečni govor in neokrnjeno okolje prostranih območij kulturnih krajin kjer je navdih za svoje stvaritve dobil tudi soriški rojak in eden najbolj znanih impresionističnih slikarjev Ivan Grohar.
Sorica in njena okolica s Soriško planino in Ratitovcem ponuja tudi zanimive pohodne in kolesarske poti na vrhove Škofjeloškega hribovja, prostrane planote Jelovica ter na lahko dostopne a izjemno razgledne vrhove južnih Julijskih Alp kjer lahko pokukate tudi v skrivnostni pozemni svet rovov in bunkerjev nekdanje mogočne utrdbene linije imenovane Alpski zid.
Škofjeloško območje predstavlja tudi odličen razlog za oddih za navdih v muzejih in galerijah, kjer so na ogled dela velikanov slovenskega impresionizma in sodobnih umetnikov. Bogata in edinstvena zgodovinska, etnološka, kulturna in umetniška zapuščina škofjeloškega območja vam zagotavljata, da je obisk tukajšnjih muzejev in galerij zanimiva izkušnja.
Eden najbolj obiskanih muzejev v Sloveniji Loški muzej Škofja Loka, domuje na mogočnem Loškem gradu. Muzej varuje bogato naravno in kulturno dediščino škofjeloškega območja. Na ogled je arheološka, zgodovinska, kulturnozgodovinska, umetnostna, etnološka in prirodoslovna zbirka ter muzejem na prostem – Škoparjeva hiša.
V Žireh lahko obiščete staro šolo z muzejem, ki razkriva skrivnosti žirovske dediščine, deluje pa se v prenovljenem kmečkem dvorcu iz 17. stoletja.
Muzej Železniki se nahaja v starem delu Železnikov v neposredni bližini plavža. Domuje v mogočni dvonadstropni fužinarski hiši. Je krajevni muzej, ki zbira, hrani, dokumentira, raziskuje, razstavlja ter varuje in ohranja snovno in nesnovno dediščino krajev ob Selški Sori.
Škofja Loka s Poljansko in Selško dolino je pravi kraj za ustvarjanje izjemnih spominov. Mestece z razgibanim okolišem je tako blizu Ljubljane, a obenem se zdi, da je še vedno tako daleč. S svojo izjemno kuliso kulturne dediščine je namreč ujeto v srednjeveški duh, pisane stavbe pa v mnogotere zgodbe. Mestece je le odskočna deska za iskanje skritih kotičkov, zelenih razgledov, dobrosrčnih ljudi in kulinaričnih doživetij. Prav posebno dimenzijo doživljanja zgodb in trenutkov odmaknjenosti pa predstavljata kolesarjenje in pohodništvo po urejenih poteh zelenega zaledja. Škofjeloško namreč ponuja veliko možnosti tako za ljubitelje kulturnega turizma kot za "outdoor" navdušence.
Veliko razlogov smo našteli, zakaj na Škofjeloškem ostati nekaj dni ter užiti njegove naravne in kulturne danosti.
V eni izmed novejših prenočitvenih zmogljivosti se je tekom obiska škofjeloškega območja ustavila tudi Eva, in sicer v Turizmu Loka, turizmu z nasmehom. Z dvema sodobno opremljenima nastanitvenima objektoma ter wellnessom, je Turizem Loka prava izbira za sproščen oddih, ki vam bo izrisal nasmeh na obrazu.
Več informacij o škofjeloškem območju najdete na spletni strani www.visitskofjaloka.si.
Oddaje nastajajo v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo v sklopu nacionalne kampanje Moja Slovenija. Na pristajalni strani poiščite ideje, top doživetja turističnih destinacij, zgodbe iz Slovenije ali rezervirajte paket pri turističnih ponudnikih.