Prva točka našega obiska v Celju je Fotohiša Pelikan oziroma stekleni fotografski atelje, ki je eden redkih v Sloveniji in v Evropi. Kot Fotoatelje in galerija Pelikan je že več kot dve desetletji sestavni del Muzeja novejše zgodovine Celje.
Veliko stanovanjsko hišo z ateljejskim prizidkom je leta 1899 dal zgraditi ugledni celjski fotograf Johann Martin Lenz (1864–1916). Po prvi svetovni vojni jo je kupil fotografski mojster Josip Pelikan (1885–1977), ki je s svojo družino v njej živel in delal skoraj šest desetletij. Pelikanovo ime je v Celju in okolici postalo sinonim za fotografa, v njegovem ateljeju so se obrti izučili številni fotografi mlajših generacij.
V steklenem fotografskem ateljeju se je mogoče fotografirati še danes. Na voljo je namreč enkratna možnost individualnega ali skupinskega portretnega fotografiranja s sodobnimi fotografskimi tehnikami in pridihom nostalgije. Izkušnjo fotografiranja lahko portretiranci nadgradijo s kostumi iz začetka 20. stoletja.
Če vas pot pripelje v Celje, vam vsekakor svetujemo sprehod po starem mestnem jedru. Če si boste zaželeli izjemnega razgleda na mesto, pa se lahko odpravite tudi na Celjski grad, ki je največji srednjeveški grad v Sloveniji. Celje vabi tudi s številnimi prireditvami. Maj je mesec športa, nato bo 1. junija potekal edinstven kulinarični dogodek TR na ulici. Novost bo letos predstava SLG Celje na prostem. Gre za gledališko-glasbeni ambientalni omnibus, ki obeta prav posebno doživetje za obiskovalce. Letos bodo prvič potekali tudi Dnevi dizajna, poleti pa bodo navduševali številni dogodki v okviru Poletja v Celju. Med njimi je Srednjeveški dan, na Celjski grad pa se vrača tudi spektakularni muzikal Veronika Deseniška.
Na Glavnem trgu 8 se je zelo prijela uporaba prostora začasne rabe. Tam ustvarja tudi mlada kreativka Špela Strašek, ki v Celju ohranja dediščino klobučarske obrti in jo boste lahko bolje spoznali tudi v oddaji Planet na obisku. Pri svojem delu uporablja modele in orodje, ki jih je včasih uporabljal najbolj znani klobučar v Celju. Klobučarstvo je tik pred uradnim vpisom na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine, kar bo za Celje prvi vpis na ta seznam.
Ob koncu oddaje Planet na obisku bomo obiskali še drugi najstarejši hotel v Sloveniji - Hotel Evropa, ki deluje kot vhodna točka v staro mestno jedro Celja, od koder se lahko sprehodite do vseh glavnih znamenitosti mesta. Hotel ima 150-letno tradicijo, zaradi različnih trajnostnih praks je tudi prejemnik znaka Slovenia Green. Njihova kavarna je posebej znana po višnjevi torti in lokalni sladici Celjski rolici.
Navdušenci nad tehnologijo lahko v Celju obiščejo tudi Tehnopark Celje, ljubitelji zgodovine pa ne smete mimo Arheološkega razstavišča Celeia - mesto pod mestom. V kleti Knežjega dvora je namreč največja predstavitev ostankov rimske Celeje »in situ« doslej. Njena nema, vendar slikovita govorica vabi, da se sprehodite med starodavnimi zidovi, ki pričajo o bogati zgodovini mesta.
Pohodnike, kolesarje in adrenalinske navdušence pa vabita Celjsko hribovje in Celjska koča.
Več o Celju najdete tudi na spletni strani: VisitCelje
Oddaje nastajajo v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo v sklopu nacionalne kampanje Moja Slovenija. Na pristajalni strani poiščite ideje, top doživetja turističnih destinacij, zgodbe iz Slovenije ali rezervirajte paket pri turističnih ponudnikih.
Spremljajte nas na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in YouTube.