Digitalna doba je prinesla številne revolucije in njen napredek čutimo in opazimo skoraj na vsakem koraku. Digitalizacija in napredek tehnologije s svetlobno hitrostjo korenito spreminjata naš način življenja.
Vendar ta svet ničel in enic ni vselej tako čudovit in hvale vreden.
Tehnostres se je namreč prikrito infiltriral v naša življenja in ustvaril vpliv, ki je pogosto spregledan.
Profesor dr. Matej Černe, ki na Ekonomski fakulteti v Ljubljani poučuje menedžment in se v svojem raziskovalnem delu osredotoča na vodenje kreativnega in inovativnega dela, ustvarjalnost in učinkovitost ter organizacijo in vodenje v digitalni dobi. Preučuje tudi t.i. »tehnostres«.
Tehnostres se nanaša na negativen vpliv tehnologije na duševno in čustveno zdravje. Ta pojav izhaja iz nenehnega pritiska digitalne povezljivosti in pretirane uporabe elektronskih naprav. Vključuje tesnobo, ki jo povzročajo družbeni mediji, digitalni delovni pritisk in težave pri prekinitvi povezave. Povzroča izčrpanost, vpliva na osebne odnose in lahko povzroči težave z duševnim zdravjem.
Razumevanje vzrokov, kot je prekomerna izpostavljenost tehnologiji, je bistvenega pomena za učinkovito reševanje te težave.
Izseku iz oddaje lahko prisluhnete v zgornjem posnetku, na našem Facebook profilu Jutro na Planetu pa si lahko ogledate celoten pogovor iz rubrike Naš Planet.