"Tudi povsem zdravo telo lahko reagira na začetek fizične vadbe," pravi Melinda Rebrek, producentka šova. "Tekmovalci v oddajo pridejo z namenom, da izgubijo ne le kilogram ali dva, temveč deset ali več, kar za organizem, nevajen gibanja in zdravega življenjskega sloga, predstavlja ogromen stres. Ta stres ni le fizičen, temveč tudi psihičen. Zato vedno vztrajamo na temeljitem pregledu, po katerem nam zdravniška ekipa sporoči, ali so kandidati primerni za hujšanje v oddaji ali ne. Zgodilo se nam je, da smo pri nekaterih odkrili zdravstvena stanja, za katera še sami niso vedeli, in jih kljub želji posledično nismo mogli vključiti v oddajo. Po drugi strani pa smo jim morda rešili življenje. Nekatere smo zgolj opomnili, da potrebujejo terapijo, saj tudi sicer ne obiskujejo redno svojih osebnih zdravnikov. Se je pa že zgodilo, da se je komu v oddaji zaradi vseh stresnih dejavnikov stanje poslabšalo in je moral oddajo zapustiti. Vsem sicer naše odločitve niso všeč, a bistveno je, da je zdravje na prvem mestu, in ni oddaje, za katero bi bili pripravljeni žrtvovati dobrobit ljudi, ki so nam zaupali, da bodo z našo pomočjo usmerili svoja življenja v želeno smer. Prav zato radi sodelujemo pri tem projektu, saj ne gre za klasičen 'reality show', ampak za oddajo, ki konkretno spreminja življenja na bolje."
Kaj vse je obsegal zdravniški pregled?
Namen zdravniškega pregleda je bil predvsem odkriti morebitne zdravstvene težave, ki bi lahko predstavljale tveganje za zdravje zaradi obremenitev, pričakovanih med sodelovanjem v šovu. Mario Bartolac, dr. med., specialist družinske medicine, ki deluje v Zdravstvenem zavodu Zdravje, kjer je kandidate temeljito pregledal, je odgovoril na naša vprašanja.
Kaj vse je obsegal zdravniški pregled, ki so ga morali opraviti kandidati pred začetkom šova?
Zdravniški pregled je obsegal celostni pregled srčno-žilnega, dihalnega, prebavnega in lokomotornega sistema ter nekaterih nevroloških funkcij, kot je na primer testiranje ravnotežja. Dodatno so kandidati opravili tudi specifične preglede, kot so obremenitveno testiranje, psihološki test s psihodiagnostičnim testiranjem ter ultrazvočni pregled srca.
Katere so najpogostejše težave z zdravjem zaradi debelosti in ali ste jih odkrili pri veliko kandidatih?
Debelost in z njo povezani življenjski slog predstavljata pomemben dejavnik tveganja za številna obolenja, predvsem za srčno-žilna obolenja, kot so visok krvni tlak, zožitve arterij, srčno popuščanje, sladkorno bolezen, putiko, obolenja skeletno-mišičnega sistema, kot na primer obraba kolčnih in kolenskih sklepov, pospešene degenerativne spremembe hrbtenice, večje tveganje za padce in s padci povezane poškodbe (zvini in zlomi gleženjskega sklepa), obstruktivno apnejo v spanju ter nekatera rakava obolenja. Najpogostejša so rak debelega črevesja, požiralnika, ledvic in trebušne slinavke. Pomembno je, da spremenimo življenjski slog in čim prej reguliramo povečano telesno težo do normalne, še preden se pojavijo znaki drugih obolenj. Pri nekaterih kandidatih za šov smo odkrili znake razvijajočih se obolenj oziroma pomembno povečan dejavnik tveganja za nastanek obolenj.
Ste pri pregledu odkrili kakšne zdravstvene težave, ki jih kandidati niso poznali?
Pri kandidatih za šov smo s pregledi odkrili predvsem povečane dejavnike tveganja za razvoj obolenj, povezanih z debelostjo, ali pa že prve znake določenih obolenj. Pri teh kandidatih smo svetovali nadaljnjo diagnostično obravnavo za potrditev ali ovrženje suma ter v primeru potrditve ustrezno zdravljenje.
Kako ste se odločili, kateri kandidati so zdravstveno primerni za sodelovanje v šovu?
Na podlagi opravljenih pregledov je bila podana ocena zdravstvene primernosti kandidatov za sodelovanje v šovu. Pri tem smo upoštevali kriterije, kot so odsotnost obolenj ali dejavnikov tveganja, ki pomembno omejujejo telesno aktivnost, odsotnost obolenj ali dejavnikov tveganja, ki bi lahko predstavljali tveganje za večjo psihološko nestabilnost, ter odsotnost uporabe zdravil, ki pomembno omejujejo telesno aktivnost. Pri nekaterih kandidatih smo podali tudi posebna priporočila za ravnanje med šovom, predvsem tam, kjer je zaradi dosedanjih obolenj ali stanj omejena določena aktivnost ali ravnanje.
Kako pomembno je tudi sicer, da se posamezniki, ki želijo spremeniti svoj življenjski slog, najprej posvetujejo z zdravnikom?
Pomembno je razumeti, da večja sprememba življenjskega sloga predstavlja velik stres za telo. Telo se lahko na spremembo odzove negativno, z začasno povečano aktivnostjo simpatičnega živčnega sistema, kot so dvig srčnega utripa, krvnega tlaka, krvnega sladkorja, povečano izločanje želodčne kisline, potenje, razdraženost, hitra jeza. Ta stres lahko povzroči, da predhodno neprepoznano obolenje preide v območje diagnostičnih kriterijev ali pa se obolenje pokaže s simptomi. Zato je pomembno, da vsako večjo spremembo življenjskega sloga načrtujemo, jo začnemo izvajati postopoma in jo nadalje stopnjujemo glede na našo zmogljivost. Med izvajanjem spremembe je pomembno, da spremljamo svoje počutje, krvni tlak in krvni sladkor ter se v primeru pojava simptomov ali težav posvetujemo z izbranim osebnim zdravnikom. Pomembno je tudi razumeti, da je pri spremembi življenjskega sloga zaradi namere po normalizaciji telesne teže bistveno, da se dobro pripravimo na spremembo, jo postopno uvajamo in dolgoročno vzdržujemo. To so verjetno ključni dejavniki za končen uspeh pri doseganju cilja.
Življenje na tehtnici je na sporedu od PONEDELJKA do ČETRTKA ob 21.10 na Planetu!