Celulit ni nekaj neobičajnega, saj ga ima od 80 do 90 odstotkov žensk, zato se ga ne bi smele sramovati, pravi osebna trenerka Nives Orešnik. "Žal pa so nas lepotni ideali in trendi pripeljali do tega, da si ga želimo čim manj na vidnih mestih. Če si tega želimo, pa poskusimo nastal problem rešiti, kolikor se da."
>> Kaj je barre pilates, vadba, ki jo Slovencem predstavlja Nives Orešnik?>> Rekreacija in zdrav način prehranjevanja sta zame kot osebna higiena #UličniStil
Celulit je videz nagubane kože z majhnimi jamicami in izboklinami, ki mu rečemo tudi pomarančna koža. Pojavi se takrat, ko odvečna maščoba prodre skozi podkožno vezivno tkivo. Natančen vzrok nastanka ni znan, dejstvo pa je, da ima pri ženskah podkožno vezivno tkivo drugačno strukturo kot pri moških, zato je maščoba bolj vidna, prav tako na proces nastajanja celulita vplivajo hormoni (estrogen, inzulin, noradrenalin ...).Pojav celulita povezujemo tudi s poslabšanim krvnim pretokom do vezivnega tkiva (ta se znižuje s starostjo oziroma bližanjem obdobja menopavze). Z leti se nam prav tako zmanjšuje tvorba kolagena, tako postaja koža manj prožna, kar dodatno poudari videz ohlapne kože.Veliko vlogo pri nastajanju celulita imajo tudi genetika, lastnosti metabolizma itd. Ne nazadnje lahko nastajanje celulita povezujemo tudi z življenjskim slogom: posameznike, ki zaužijejo veliko ogljikovih hidratov, sladkorja, slane hrane in premalo vlaknin, pogosteje prizadene pojav celulita. Na nastanek celulita vplivajo tudi drugi dejavniki, kot sta oviran krvni pretok zaradi sedenja oziroma ozkih oprijetih oblačil (ki zaustavljajo cirkulacijo) ter pomanjkanje gibanja.
Veliko vlogo pri nastajanju celulita imajo genetika in lastnosti metabolizma, na kar žal ne moremo vplivati, lahko pa poskrbimo za to, da imamo v telesu čim manj odvečne maščobe, pojasnjuje Nives. "To pa dosežemo z zdravo, uravnoteženo prehrano in gibanjem."