Z bratom Vladom je sloves Planice in Slovenije ponesel v svet. Na velikanki, ki sta jo projektirala v eni najlepših dolin na svetu, so se rodili smučarski poleti. Planica je sinonim za vsakoletni slovenski športni praznik prav po njegovi zaslugi. Janez Gorišek, smučarski skakalec, športni delavec in gradbeni inženir, je umrl v 90. letu starosti.
Foto: zajem zaslona/Diamond villas resort
S svojo vizijo človeških in inženirskih zmogljivosti je poskrbel, da je na planiški velikanki padlo 28 svetovnih rekordov v smučarskih skokih. Z bratom sta sodelovala tudi pri konstruiranju številnih drugih skakalnic in letalnic po svetu, glavno vlogo je Janez Gorišek odigral tudi pri tisti v Vikersundu, ki je pred 12 leti Planici prevzela primat največje na svetu.
Janez Gorišek je leta 1994 na svoji letalnici dočakal prvi polet čez 200 metrov v zgodovini. Finec Toni Nieminen je pristal pri 203 metrih. Zadnji svetovni rekord je v Planici padel leta 2005, pred petimi leti pa je Gregor Schlierenzauer poletel do 253 metrov in pol, vendar je pri tem padel. Rekord letalnice je tako v rokah Rjojuja Kobajašija, ki je leta 2019 letel do 252 metrov. Janez Gorišek se je poslovil le devet dni pred letošnjim finalom svetovnega pokala.
Z nami v Planet 18 je bil Jelko Gros, vodja Nordijskega centra Planica. Tudi Gros je v različnih vlogah življenje posvetili smučarskim skokom in z legendarnim Janezom Goriškom doživeli marsikateri dragoceni trenutek. Zaupal nam je, da sta bila oba rojena 13. septembra in sta do zdaj vedno tekmovala, kdo bo kateremu čestital prvi. Poudaril je tudi, da danes ni skakalca, ki ne bi vedel, kdo je bil Gorišek.