Problematika ostaja pereča. S strokovnjakinjama smo spregovorili o tem, kako dejansko izkoreniniti in se poučiti o stvari, ki se tiče vseh nas. Nismo namreč vsi opremljeni z orodji za dobro komunikacijo.
Z nami sta bili mag. Barbara Lapajne Predin iz Društva za mediacijo in komunikacijo ter Andreja Barbara Jaš, univerzitetna diplomirana psihologinja. V studiu se nam je pridružil tudi Jurij Gmajner, starš osnovnošolca, ki je bil tarča otrok šole, ki jo je obiskoval.
"V roku dveh tednov, se je sin, ki je sedaj dopolnil sedem let, začel neprimerno obnašati. Začel je s kletvicami, izživljal se je nad svojimi mlajšimi bratci, pretepal jih je. Midva z ženo tega nisva bila vajena." Tako je starš osnovnošolca Jurij Gmanjer, odgovoril na vprašanje, kdaj so doma prvič opazili, da je otrok v stiski. Zakaj je torej prišlo do spremembe v vedenju?
"Kadar delam s povzročitelji ali povzročiteljicami nasilja, oziroma nasilnega vedenja, se izkaže, da so bili naprej sami žrtev," je potrdila, da gre pri medvrstniškem nasilju za verižno reakcijo mag. Barbara Lapajne Predin.
"To je treba nagovoriti, se o tem pogovarjati in delati strategije," je nadaljevala.
Poslanstvo Društva za mediacijo in komunikacijo je, da se v šole in vrtce vrneta vzgoja in učenje komunikacijskih veščin, ki bosta zmanjšala vrstniško nasilje in vrnila motivacijo za učenje. Več o delavnicah, ki jih nudijo, najdete na njihovi spletni strani.
Celotenemu pogovoru lahko prisluhnete na našem Facebook profilu Jutro na Planetu, zgoraj pa si lahko ogledate krajši izsek iz oddaje.
Oddajo Jutro na Planetu lahko spremljate od ponedeljka do sobote ob 8. uri na Planetu.