Tretji dan bivanja v hiši si obiskal tekmovalce in jim razkril, da ima vsaka skupina svoj hladilnik. Kako sta rdeča in modra skupina odreagirali, ko sta izvedeli, da jih v hladilnikih čaka omejeno število kalorij?
Ko sem se z njimi pogovarjal o tem, sem dobil občutek, da so imeli tudi doma enako založene hladilnike, vendar nisem čisto prepričan, če je res (nasmeh). Pravijo namreč, da ničesar ne pogrešajo in da niso bili pretirano vznemirjeni zaradi tega, ampak počakajmo kakšne tri tedne …
Takrat sledi streznitev? Kaj bo ključno za vztrajnost?
Vemo, da je motivacija kratkoročna, to je pravilo. Pomembni bosta disciplina in vztrajnost – to, da se držijo svojega cilja. Zelo je pomembno, da si v glavi ustvarijo svojo zgodbo, da si predstavljajo, kakšen bo njihov novi videz, kako dobro bodo funkcionirali z družino, predvsem pa je ključno, da se osredotočijo na izboljšanje svojega zdravja. Če sem iskren, je za nekatere tekmovalce, kar se tiče zdravja, to njihova zadnja priložnost. Mislim, da jim je lahko vzor zgodba Aleša Hrvatina, ki smo ga tudi gostili v oddaji in je odličen primer tega, kako se mu je v šovu spremenil način razmišljanja. Zastavljeni cilj mu je uspel in še več – zdaj je osebni trener in pomaga drugim.
Kako pa jim pri njihovem cilju koristi to, da so v šovu pravzaprav izolirani od zunanjega sveta? Njihov vsakdan je podrejen izključno spremembi načina življenja.
Nujno potrebno je. Notri so prišli z natančno določenim ciljem in vsaka stvar, vsak dražljaj iz okolice, vsako druženje s partnerji, prijatelji, otroki jih lahko odvrne od tega cilja. To sem jaz osebno doživel v Afganistanu. Tam sem bil izoliran tako kot oni, le da sem imel petkrat več stresa. Ampak rekel sem si: zdaj si tukaj, tako boš preživel devet mesecev svojega življenja. Tako sem prosti čas, ki sem ga imel, izkoristil za učenje nutricionizma, italijanščine in nadgradil treninge ter fizično pripravljenost. Pomemben je fokus in samo fokus. Ta šov je za njih pospeševalnik in v nekaj letih ne bi mogli narediti takega napredka, kot ga lahko tukaj v nekaj mesecih. Nimajo nobenih skrbi. Ne skrbi jih, kako bodo vozili otroke na trening, v vrtec, v šolo, ali bodo plačali položnice, ali je na mizi skleda čipsa ali čokolada, ki bi jih premamila, kdaj v trgovino, kaj kupiti v trgovini. Nimajo izgovorov, nimajo faktorjev motenja.
Kaj jih lahko v tem popolnem okolju vrže iz ravnovesja? Vseeno živijo skupaj z neznanci, različnimi karakterji, lahko se med njimi zgodi marsikaj …
To je popolno okolje za doseganje njihovega cilja, ni pa popolno okolje za njihovo dušo. Duša pa hrepeni po zabavi, po medsebojnih odnosih… Tukaj bomo videli, kaj se bo zgodilo. Mislim, da so po prvem tehtanju zelo motivirani, vidijo, da se da s takšnim načinom kar nekaj doseči, in med njimi je že malo več tekmovalnosti. So pa izjemno pozitivni, skupaj so zelo dobra ekipa in veselje jih je gledati, ampak počakajmo še kakšen teden – izolacija in stres delata svoje …
V šovu se na splošno kar nekaj vsebine vrti tudi okoli kalorij, okoli tega, kako dobro tekmovalci poznajo kalorične vrednosti hrane. Zakaj je to tako pomembno?
Najprej naj povem, da sem bil prijetno presenečen, kako dobro v resnici poznajo kalorične vrednosti. Trenutno v šovu jedo pravilno in zaenkrat ne pogrešajo ostalih dobrin. Ampak moramo vedeti, da je to šele začetek, motivacija je visoka, vsi so še pod adrenalinom in vznemirjeni. Moja naloga je predvsem ta, da jih ozaveščam, da morajo jesti, če želijo hujšati, ampak da je pomembno tudi, kako in kaj jedo. Ne gre samo za kalorije, o katerih veliko poslušamo, in seveda je pomembno, da si v kalorijskem deficitu, če želiš shujšati, ampak gre tudi za to, kakšna makrohranila zaužijejo, koliko jih zaužijejo, kdaj in v kakšnem vrstnem redu. Pri tem govorimo o beljakovinah, ogljikovih hidratih in maščobah.
Kakšen je torej recept za uspešno hujšanje, če ni to samo hrana z manj kalorijami?
Za uspešno izgubo kilogramov je, ko govorimo o prehrani, najboljša kombinacija zmanjšanja kalorij in to, da ne obremenjujemo krvnega sladkorja, da pazimo, kakšne ogljikove hidrate zaužijemo, predvsem mislim tukaj na razne sladkorje. Pomembno je, da zaužijemo zadostno količino beljakovin, minimalno 2 g na kg telesne teže, oziroma za tiste, ki so res zelo težki, je dovolj tudi 1,5 g na kg telesne teže. Moramo vedeti tudi to, da formule za izračun potrebe po kalorijah veljajo za ljudi, ki so v okvirih neke “normalne” teže, za povprečnega človeka. Kar je izven okvirjev, je specifično in je potreben drugačen izračun.
Kaj pa je v telesu največji porabnik kalorij?
Seveda mišice. Maščoba je zanemarljiv porabnik kalorij, morda pokuri kalorijo ali dve. Če primerjamo dva človeka z enako telesno težo, ni nujno, da oba pokurita enako število kalorij. Nekdo ima pri 100 kilogramih lahko veliko mišic in pokuri izredno veliko kalorij, drugi pa ima pri enaki teži večji odstotek maščobe, zato pokuri manj kalorij. Naši tekmovalci bodo v vsakem primeru pokurili veliko kalorij, saj imajo poleg prilagojene prehrane tudi intenzivne treninge, tako da bodo po tem režimu zagotovo izgubljali težo.
Ti si zagovornik tega, da moramo biti pri vsem zmerni, da ne gremo v en ali drug ekstrem. Kako to filozofijo prenašaš na tekmovalce v šovu? Kako jim jo bo uspelo držati?
Na začetku, v prvih tednih, je pomembno, da se držijo bolj strogega režima, da tehtajo hrano in da je pristop bolj ekstremen. Potem pa morajo začeti delati po občutku. Morali bodo spremljati svoje počutje, se vsak dan opazovati in seveda spremljati številke na tehtnici. Celosten pristop, kot ga imamo v šovu, je tisti, ki je najbolj učinkovit, in ko ga bodo osvojili, bodo že na poti k uspehu.
Znanje, ki so ga tekmovalci dobili od Gregorja P. Kirscha, jim bo prav prišlo že na tokratnem izzivu. Katera ekipa bo uspešnejša, bomo izvedeli že nocoj ob 21.10 na Planetu. Šov Življenje na tehtnici lahko spremljate od PONEDELJKA do ČETRTKA na Planetu.