Na skrajnem zahodu Slovenije, tik ob meji z Italijo, leži slikovita pokrajina Brd. Območje, kjer se tradicionalni način življenja še vedno ohranja, je pravi biser kulturne dediščine, naravnih lepot in neokrnjene krajine. Brda so znana po svojih strnjenih vaseh, slikovitih gradovih, cerkvah in etnoloških posebnostih, ki pripovedujejo zgodbe preteklih stoletij.
Pokrajina, ki jo sestavljajo razgibani griči, vinogradi in nasadi oljk, je skozi zgodovino oblikovala življenje tukajšnjih prebivalcev. Tipična arhitektura vasi, kjer so hiše zgrajene iz kamna in postavljene tesno druga ob drugi, ustvarja občutek topline in povezane skupnosti. Kultura Brd je prežeta z vinogradništvom, oljkarstvom in sadjarstvom, kar se odraža tudi v lokalni kulinariki, kjer prevladujejo domače jedi, pridelane iz lokalnih sestavin. Brda so idealna destinacija za popotnike, ki jih navdušujejo zgodovina, umetnost in raziskovanje.
Brda, s svojimi slikovitimi vinogradi, oljčniki in sadovnjaki, predstavljajo enega najbolj specifičnih in dragocenih primerov kulturne dediščine v Sloveniji. Ključno značilnost tega območja predstavlja terasirana krajina, ki je skozi stoletja nastajala s skrbno načrtovanimi terasami, prilagojenimi gričevnatemu terenu. Vinogradi in sadovnjaki so oblikovani v kratkih vrstah, kar ustvarja ekološke niše in omogoča naravno ravnovesje. Poleg vinogradov se ohranja tudi gozd, ki je dom številnim živalskim vrstam, hkrati pa v vinograde vnaša pestrost in barvitost, značilno za briško krajino skozi vse leto.
Vinogradi v Brdih temeljijo na tradicionalni obdelavi in so pogosto zasajeni z vmesnimi sadnimi ali oljčnimi drevesi, kar ustvarja poseben mozaik naravnih oblik. Primer takšne vzorčne zasaditve je vinograd med Gradom Dobrovo in vinsko kletjo Klet Brda. Vinograd grofa De Baguera, ki je pomemben tako zaradi zgodovinskega kot vinogradniškega vidika, velja za prvo mesto, kjer je bila trta zasajena ob lesen kol, pred tem so trte prosto plezale po drevesih. Ta vzorčni vinograd predstavlja tudi banko vinskih sort z več kot 30 vrstami trt.
Kulinarični užitki na krožniku in v kozarcu
Obisk Brd ne bi bil popoln brez uživanja v lokalni kulinariki, ki praznuje sezonsko sveže sestavine. Pod kulinarično znamko Brdalicious (Oda lokalni hrani in veselju. Vse leto.), lokalne restavracije in gostilne ponujajo vrsto tradicionalnih jedi, ki vse leto izpostavljajo briške pridelke v posebnem meniju za samo 30 €/osebo. Jeseni so v številnih jedeh v ospredju kostanj, kaki in gobe, ki jih je v tem letnem času veliko. Seznam restavracij najdete na www.brda.si.
Jesen pa je tudi odličen čas za vinska doživetja. Številne vinske kleti ponujajo vodene oglede, kjer se lahko naučite več o procesu pridelave vina in zgodovini regije ter okušate tako sveža, mlada vina kot zrelejše letnike. Ne glede na to, ali uživate v sveži Rebuli ali si privoščite drzen Merlot, vina Brd bodo zagotovo navdušila vaše brbončice. Rezervirajte svoje vinsko doživetje z degustacijo na povezavi. Izberite datum in aplikacija vam bo prikazala, katere vinske kleti so odprte na dan, ko želite obiskati Brda. SEZNAM ODPRTIH KLETI in URNIK.
Klet Brda ponuja vpogled v bogato vinogradniško zgodovino območja s svojim muzejem vinogradništva in vinarstva, kjer je mogoče spoznati razvoj pridelave vina skozi čas. Poleg tega hrani tudi arhiv vin, ki sega vse do leta 1957, ko je bila zgrajena zadružna vinska klet. Na Gradu Dobrovo, kjer je klet De Baguer, danes zorijo najbolj prestižna vina Kleti Brda.
Grad Dobrovo, ki je trenutno zaprt za javnost, je pomemben kulturni spomenik, saj gosti edino stalno zbirko priznanega slovenskega slikarja Zorana Mušiča. Leta 1991 je slikar občini podaril 134 grafik, ki so danes razstavljene kot stalna zbirka.
Ob obisku Brd je obvezen postanek v srednjeveški vasici Šmartno, ki je v celoti zaščitena kot kulturna dediščina. Tu se nahaja Briška hiša z muzejem, kjer je v kleti na ogled tudi stara vinska klet. Sprehod po ozkih uličicah te zgodovinske vasice obiskovalca popelje nazaj v preteklost in mu omogoča vpogled v tradicionalno življenje v Brdih.
Ljubitelji kulture se lahko podajo na ogled številnih galerij, muzejev ter zgodovinskih znamenitosti, medtem ko bodo tisti, ki iščejo stik z naravo, uživali v pohodniških in kolesarskih poteh. Te poti so speljane med vinogradi, sadovnjaki in celo polji sivke, kar ustvari popoln scenarij za sprostitev in občudovanje narave.
Voditeljica Eva Cimbola je v oddaji Planet na obisku več izvedela o Art Circle oziroma Krogu umetnosti. Gre za festival mednarodne vizualne umetnosti, ki na področju celotnih Brd, koščku Vipavske doline, Krasa in italijanskem Colliu vsako leto od svojega nastanka v letu 1997 teden dni združuje umetnike z vsega sveta, vinarje in turistične ponudnike ter predstavnike različnih veleposlaništev v Sloveniji.
Brda so torej kraj, kjer se prepletata narava in kulturna dediščina, kar ustvarja edinstveno destinacijo za vse, ki cenijo avtentičnost, zgodovino in lepote slovenskega podeželja.
Pridite in preživite to jesen v Goriških Brdih tudi vi. Ena od odličnih priložnosti za obisk se obeta 9. in 10. novembra, ko bo v vasici Šmartno potekalo Martinovanje.
Več informacij o vseh aktivnostih, ki jih ponujajo Goriška brda, lahko najdete na spletni strani https://brda.si/.
Oddaje nastajajo v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo v sklopu nacionalne kampanje Moja Slovenija. Na pristajalni strani poiščite ideje, top doživetja turističnih destinacij, zgodbe iz Slovenije ali rezervirajte paket pri turističnih ponudnikih.