Našemu svetu med Tržaškim zalivom, Vipavsko dolino in Brkini je ime Kras. Tu sta se srečala voda in topen kamen. Vse od takrat skupaj ustvarjata čarobni svet podzemnih jam, izginjajočih rek, vrtač in drugih kraških pojavov. Naša planota Kras je dala ime vsem pokrajinam na svetu s podobno sestavo tal, pa tudi njihovim naravnim pojavom.
Foto: www.slovenia.info/sl
V Živem muzeju Krasa lahko spoznate naravno in kulturno dediščino značilnega Krasa, predstavljeno v številnih kraških pojavih: vrtačah, uvalah, udornih dolinah, škrapljiščih, breznih in podzemnih jamah … Muzej je umeščen v območje t. i. klasičnega krasa z največjo intenziteto kraških pojavov, z velikim številom vpisov v register zavarovanih naravnih vrednot in zavarovanih naravnih območij, ponuja pa tudi tematske in čezmejne rekreacijske poti ter označene interesne točke.
Tako kot je poseben Kras, pa je posebna tudi njegova arhitektura. Podnebje, obilje kamna in skromni način življenja so vsak po svoje prispevali k nastanku značilne arhitekture in oblikovanju prav posebne krajine. Popotnik tega preprosto ne more prezreti. Čudovita skladnost, prefinjeni detajli in mojstrsko izklesan kamen na vsakem koraku vzbujajo občudovanje.
To je v oddaji Planet na obisku videla tudi Eva Cimbola, saj je najprej obiskala mladinski hotel Pliskovica, ki deluje v obnovljeni kraški domačiji, zaščiteni kot kulturni spomenik. Obiskovalcem tam ponujajo voden ogled Slamčeve domačije, spoznavanje kraške arhitekture in posebnosti kmečkega življenja.